Pielęgniarstwo zawodem przyszłości, czyli o profesji z potencjałem w dobie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla zawodów medycznych

Nie da się ukryć, że dziś, w dobie dynamicznego rozwoju technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji (AI) obserwujemy liczne, powszechne obawy o potencjalne wyparcie ludzi przez maszyny na wielu polach zawodowych. Obecnie postęp technologiczny stawia przed nami wiele wyzwań, nasuwają się pytania, dotyczące przyszłości także rynku pracy. Zaawansowane algorytmy niezaprzeczalnie mogą przyśpieszyć wiele procesów i wpłynąć, tak na precyzję, jak i efektywność wielu działań. Zrozumiałe więc, iż narasta niepokój, że rozwój technologiczny może prowadzić do eliminacji wielu, dotychczas tradycyjnych miejsc pracy. Optymistycznym pozostaje jednak fakt, że  mimo wszystko wciąż istnieją zawody, które pozostają niezastąpione i z całą pewnością jednym z nich jest właśnie pielęgniarstwo.

Statystyki nie kłamią! Prognozy nie są optymistyczne – liczba pielęgniarek wciąż spada. Średni wiek pielęgniarki wynosi obecnie 54 lata, co trzecia z nich ma od 51 do 60 lat, a ponad 30% wykwalifikowanego personelu nie pracuje dziś w zawodzie.. W 72% szpitali w Polsce wciąż brakuje kadry pielęgniarskiej. Młodzi ludzie rzadko wybierają ten zawód, często z powodu błędnych wyobrażeń, kojarząc go głównie ze zmianą pampersów czy podawaniem kroplówek. W rzeczywistości pielęgniarstwo oferuje o wiele, wiele więcej. Wiąże się z możliwością wyboru niejednej ścieżki rozwoju i specjalizacji, a tym samym nieograniczonym  rozwojem kariery zawodowej. Może to właśnie Twoja szansa?

Wykres cen usług - zawody, służba zdrowia

Branża medyczna dynamicznie się rozwija, a zapotrzebowanie na pielęgniarki rośnie. Pielęgniarki mogą wysoko awansować, zdobywać niezliczone dodatkowe kwalifikacje oraz kontynuować naukę na wyższych poziomach edukacji, co przekłada się, rzecz jasna na zdecydowanie wyższe zarobki. Na całym świecie usługi medyczne drożeją bowiem najszybciej ze wszystkich. Co to oznacza dla pielęgniarek? Oczywiście stabilne zatrudnienie oraz w końcu odpowiednie wynagrodzenie. Wybierając ten zawód, zyskujesz więc, zarówno stabilne zatrudnienie, jak i możliwość rozwoju zawodowego.

Najlepsze pielęgniarki są i będą coraz bardziej poszukiwane, zarówno w Polsce, jak i na rynku europejskim, co jak  wspomnieliśmy przełoży się na coraz lepsze warunki finansowe. Jak się okazuje, zawód pielęgniarki jest więc jeszcze bardziej przyszłościowy, niż można było przypuszczać! Ponadto oferuje różnorodne możliwości zatrudnienia, od szpitali i przychodni po domy opieki i medyczne usługi domowe. Właśnie ta różnorodność pozwala na wybór środowiska pracy, które najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom.

Jakim poważaniem darzysz osoby o poniższym zawodzie - wykres badań - pielęgniarstwo.

Warto pamiętać, że praca pielęgniarki to nie tylko zawód, ale także powołanie. Codzienne wyzwania, choć bywa, że trudne, przynoszą ogromną satysfakcję. Pielęgniarki cieszą się dużym zaufaniem społecznym. W rankingu zaufania społecznego z 2024 roku zawód pielęgniarki uplasował się na 4. miejscu, zaraz za strażakami, ratownikami medycznymi i lekarzami. To świadczy o ogromnym znaczeniu pielęgniarek w systemie opieki zdrowotnej. Wasza praca to nie tylko medyczna wiedza, ale także empatia, cierpliwość i zdolność do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Pielęgniarki i pielęgniarze stanowią zatem pewny  fundament opieki zdrowotnej – nie  należy obawiać się konkurencji z AI. Personel pielęgniarski zapewnia nie tylko wsparcie medyczne, ale i emocjonalne, a przede  wszystkim tak potrzebną w zawodzie –  ludzką empatię. Tego z całą pewnością nie zastąpi żadna technologia. Bezpośredni kontakt z pacjentem, umiejętność słuchania i okazywania zrozumienia są wręcz niezastąpione w procesie leczenia. Pomimo faktu, iż sztuczna inteligencja może faktycznie okazać  się pomocna w aspektach diagnostycznych, to bezosobowy charakter maszyn pozostaje zdecydowanie bardzo daleki od ciepła i zrozumienia, jakie oferują pielęgniarki.

Pielęgniarki są poniekąd strażniczkami etyki zawodowej , czuwają nad nadzorem wartości humanistycznych. Ich obecność, troska i zaangażowanie budują zaufanie pacjentów oraz odpowiadają na ich potrzeby,  zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Sztuczna inteligencja nie jest zdolna do przejmowania etycznych decyzji ani do okazywania empatii w sposób, jakiego potrzebuje pacjent. Zaufanie społeczne, które charakteryzuje zawód pielęgniarki i zaangażowanie w budowanie osobistych relacji z pacjentem, nie jest możliwe do zastąpienia przez żaden algorytm.

Elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmienne sytuacje są kolejnymi atutami . Każdy pacjent jest inny, każda sytuacja medyczna unikalna. Szybkie podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym oraz dostosowywanie się do potrzeb pacjenta stanowią te elementy pracy, których z pewnością nie da się w żaden sposób zautomatyzować.

Koordynacja opieki nad pacjentem i jej personalizacja, współpraca z całym zespołem interdyscyplinarnym, kontakt z różnymi specjalistami, ogólnie rzecz biorąc komunikacja i zdolności stricte interpersonalne to bezsprzecznie kolejne obszary, w których czynnik ludzki zyskuje na wartości, gdzie rola pielęgniarek staje się tak bezdyskusyjna. 

Demograficzne zmiany w kontekście starzejącego się społeczeństwa, niepodważalnie zwiększają zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny. Pielęgniarstwo staje się kierunkiem przyszłości, starsi pacjenci wymagają bowiem długoterminowej, ale i zindywidualizowanej do określonych potrzeb opieki.

Pielęgniarstwo to pewna misja, której znaczenie staje się wręcz namacalne w erze postępu technologicznego. Tu nie chodzi o typową  automatyzację, oferowaną przez AI, a o relacje i wsparcie, które w kontekście procesu terapeutycznego nabierają wyjątkowego znaczenia. Wszechstronność, etyka zawodowa, odpowiednio dobrane emocje, de facto ludzki wymiar opieki zdrowotnej, nie może zostać zautomatyzowany i nawet dziś, kiedy zewsząd obserwuje się rozwój innowacyjnych technologii, kiedy rosną nasze obawy, niepokoje, wciąż istnieją cenione, potrzebne wielokroć nam wszystkim profesje przyszłości, którym w żaden sposób nie zagraża sztuczna inteligencja.

„Zbyt często nie doceniamy siły dotyku, uśmiechu, dobrego słowa, słuchającego ucha, uczciwego osiągnięcia lub najmniejszego aktu troski, które mają potencjał”~ Leo Buscaglia

Jeżeli czujesz, że zawód  pielęgniarki może okazać się Twoją pasją, przyszłością i sukcesem, jeśli chcesz pracować dla ludzi i czuć satysfakcję z rozwoju zawodowego, nie wahaj się i podejmij wyzwanie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, czy jest to Łódź, Warszawa, czy Trójmiasto, zainwestuj w wiedzę i zdobądź wymagane kwalifikacje  – nie przejmuj się pracą dyplomową (licencjacką, magisterską) , która być może spędza ci sen z powiek– tu możesz liczyć na naszą pomoc. Chętnie przedstawimy Ci konkretne wskazówki, a jeśli mimo wszystko okaże się, iż w toku obowiązków po prostu brakuje Ci czasu – oferujemy profesjonalne wsparcie w pisaniu prac magisterskich z pielęgniarstwa i innych kierunków medycznych. Pomożemy opracować tą jedyną, niepowtarzalną pracę dyplomową, która gwarantujemy, okaże się strzałem w dziesiątkę!

A jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek różnej natury wątpliwości… Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Rozmowa nic nie kosztuje!


Opublikowano

w

Tagi: