Według regulaminu pisania prac magisterskich na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prace dyplomowe na tym poziomie należy sporządzać przestrzegając wszystkich poniżej podanych wskazówek.
Informacje ogólne
- Praca magisterska jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego, prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane z kierunkiem studiów, poziomem i profilem kształcenia oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.
- Prace magisterskie realizowane na Wydziale Medycznym są pracami naukowymi o charakterze badawczym.
- Student wykonuje pracę magisterską pod kierunkiem Promotora, będącego nauczycielem akademickim posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, przy ewentualnej współpracy Opiekuna pracy posiadającego co najmniej tytuł zawodowy magistra.
- Wszystkie badania naukowe konieczne do wykonania pracy magisterskiej muszą być prowadzone zgodnie z wymaganiami etyki i jakości badań naukowych oraz w zgodzie
z polskim prawem. Każdy student przed wykonaniem pracy zobowiązany jest złożyć odpowiedni wniosek do Komisji Bioetycznej. - Praca magisterskamoże być realizowana w jednostce nienależącej do Uniwersytetu Medycznego im. Karola. Marcinkowskiego w Poznaniu za zgodą Dziekana. Dziekan wyznacza Promotora będącego nauczycielem akademickim w UM w Poznaniu
i posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora. Opiekunem pracy może zostać pracownik jednostki, w której wykonywana jest praca, posiadający stopień naukowy co najmniej doktora. Realizacja pracy magisterskiejnie może powodować kosztów dla UM w Poznaniu. - Praca magisterska może być napisana w języku obcym po uzyskaniu zgody właściwego Dziekana Wydziału. Praca taka musi zawierać obszerne streszczenie w języku polskim.
- Seminarium magisterskie jest obowiązkowe i podlega zaliczeniu w indeksie elektronicznym.
Forma i tematyka pracy magisterskiej
- Tematy prac magisterskich powinny być powiązane z tematyką studiów i zatwierdzone przez Radę Programową na trzy semestry przed ukończeniem studiów.
- Jeżeli założony cel pracy wymaga przeprowadzenia badań z udziałem pacjentów należy uzyskać zgodę Komisji Bioetycznej UM w Poznaniu.
- W uzasadnionych przypadkach można dokonać zmiany tematu pracy magisterskiej za zgodą Promotora oraz Dziekana, jednak nie później niż trzy miesiące przed końcem studiów.
Procedura składnia pracy magisterskiej
- Student składa pracę magisterską w Dziekanacienajpóźniej do 15 wrześniaostatniego roku studiów (w przypadku udziału w projekcie Studiujesz! Pracujesz! pracę magisterską należy złożyć do dnia 30 czerwca ostatniego roku studiów.):
- 1 egzemplarz pracy w miękkiej oprawie, drukowany dwustronnie wraz z płytą CD-R lub DVD-R zawierającą tekst pracy w formie elektronicznej (tekst pracy należy zapisać w pliku.pdf, którego nazwa powinna zawierać w kolejności: nazwisko autora, numer albumu autora i skrótowe określenie rodzaju pracy (np. kowalski31168mgr). Płyta powinna być umieszczona w papierowej kopercie przyklejonej do wewnętrznej strony tylnej okładki. Kopertę należy opisać imieniem i nazwiskiem studenta, tytułem pracy magisterskiej, wydziałem, kierunkiem oraz nazwiskiem promotora.
Wszystkie składane egzemplarze pracy (obie wersje elektroniczne i wydrukowana) powinny być identyczne, w wersji ostatecznej, dopuszczonej do egzaminu.
- Dziekan na wniosek Promotora lub studenta może przesunąć termin złożenia pracy dyplomowej w uzasadnionym przypadku, nie więcej jednak niż o 3 miesiące.
- W razie dłuższej nieobecności Promotora pracy magisterskiej, która mogłaby wpłynąć na opóźnienie terminu złożenia pracy przez studenta, na wniosek studenta Dziekan zobowiązany jest do wyznaczenia osoby, która przyjmie obowiązek kierowania pracą. Zmiana Promotora w okresie 6 miesięcy przed terminem ukończenia studiów może stanowić podstawę do przedłużenia terminu złożenia pracy magisterskiej.
- Student, który nie złożył pracy dyplomowej w ustalonym terminie zostaje skreślony z listy studentów.
Struktura pracy magisterskiej
- Struktura
- Praca powinna zawierać kolejno:
- stronę tytułową zgodnie z obowiązującym wzorem;
- stronę z podziękowaniami (opcjonalnie);
- oświadczenie B o samodzielnym przygotowaniu pracy;
- spis treści;
- wykaz skrótów, rycin, tabel (jeśli dany element występuje w pracy);
- treść właściwa pracy:
- wprowadzenie;
- cel pracy;
- materiał i metody;
- wyniki;
- dyskusja;
- wnioski;
- aneksy (np. wzory kwestionariuszy, ankiet);
- piśmiennictwo;
- streszczenia.
- Praca powinna opierać się na aktualnym piśmiennictwie naukowym (z ostatnich 10 lat) dotyczącym omawianego zagadnienia. Student powinien korzystać przede wszystkim z publikacji zamieszczonych w recenzowanych czasopismach naukowych.
- Praca nie może zawierać żadnych informacji umożliwiających identyfikację pacjenta.
Wymogi redakcyjne pracy magisterskiej:
- Praca powinna być sformatowana wg. następujących wymogów:
- czcionka – Times New Roman,
- rozmiar czcionki – 12,
- odstęp między wierszami – 1,5,
- szerokość marginesów – 2 cm (margines lewy można zwiększyć do 3,5 cm, aby ułatwić oprawę pracy),
- numeracja stron – zachowana kolejność, bez numeracji strony tytułowej.
- Piśmiennictwo powinno być przygotowane zgodnie ze standardem Vancouver.
- Układ piśmiennictwa powinien być zgodny z kolejnością cytowania. W przypadku artykułu mającego nie więcej niż pięciu współautorów należy podać wszystkie nazwiska; w przypadku sześciu lub większej liczny współautorów podaje się tylko pierwszych trzech.
- Tabele i zdjęcia powinny mieć numerację w kolejności występowania pierwszego odwołania w tekście oraz krótki tytuł. Jeżeli dane w tabeli lub zdjęcie zostało opublikowane, należy podać ich źródło.
Ocena pracy magisterskiej i egzamin magisterski
- Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, każda praca magisterskajest sprawdzana przed egzaminem dyplomowym z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA).
- Obowiązek zarejestrowania pracy JSA leży po stronie Promotora. Promotor odpowiada także za uzyskanie wyniku badania, akceptację raportu i podjęcie decyzji dotyczącej dopuszczenia lub niedopuszczenia pracy do obrony.
- Oceny pracy magisterskiej dokonuje Recenzent stosując skalę ocen 2,0-5,0.
- W przypadku zakwestionowania przez studenta negatywnej oceny recenzenta, o dopuszczeniu do egzaminu magisterskiego decyduje Dziekan, który może zasięgnąć opinii drugiego recenzenta.
- W przypadku gdy praca nie przeszła pozytywnej weryfikacji przez system antyplagiatowy obowiązuje postępowanie zawarte w § 13 Regulaminu Antyplagiatowego.
- Warunkiem dopuszczenia do egzaminu magisterskiegojest uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w planie studiów oraz uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej z pracy magisterskiej.
- Egzamin magisterski odbywa się przed Komisją powołaną przez Dziekana w składzie: Dziekan lub Prodziekan (w uzasadnionym przypadku- Kierownik jednostki) jako przewodniczący, Promotor i Opiekun pracy magisterskiej oraz Recenzent. W przypadku, gdy promotorem pracy magisterskiej jest nauczyciel akademicki ze stopniem doktora, w skład Komisji może wejść dodatkowo samodzielny pracownik naukowy z jednostki, w której realizowana była praca.
- Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie przekraczającym 3 miesięcy od daty złożenia pracy, nie później niż do 30 września. W przypadku przedłużenia terminu złożenia pracy, egzamin magisterski powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym jednego miesiąca od daty złożenia tej pracy.
- Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym, przy ocenie wyników stosuje się następującą skalę ocen: 2,0; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0.
- Na wniosek studenta lub Promotora obrona pracy magisterskiej może mieć charakter otwarty. W przypadku uzyskania z egzaminu magisterskiego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do tego egzaminu w ustalonym terminie, Dziekan wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny. Powtórny egzamin nie może odbyć się wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie trzech miesięcy od daty pierwszego terminu, chyba że wcześniejszy termin zostanie ustalony za porozumieniem storn.
- Warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia studiów oraz tytułu magistra jest złożenie egzaminu magisterskiego z wynikiem pozytywnym.
Jak zaznaczono na wstępie całość opracowano na podstawie wytycznych Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Są one rozpowszechniane wśród studentek i studentów drogą mailową oraz dostępne na stronie tejże uczelni. Celem niniejszej publikacji jest edukacja studentek i studentów na tymże Wydziale Medycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, którzy znajdują się na etapie pisania swojej pracy magisterskiej.